XI. ROZHODNOSŤ

ZO STARÉHO ZÁKONA:

AK NIE JA, KTO?
AK NIE TERAZ, KEDY?

STRANA 30

STRANA 32


TERAZ JE ČAS KONAŤ

     Všetky moje ciele, predsavzatia, plány a sny budú na nič, ak nebudem konať rozhodne a hneď! Ak nebudem konať rozhodne a hneď, skončím ako všetci nerozhodní rojkovia: HLAVA V OBLAKOCH A NOHY V CHUDOBINCI. Hej, moja najväčšia moc je moja slobodná vôľa rozhodovať sa samostatne, slobodne a hneď. Čokoľvek múdre vymyslím, akýkoľvek veľký objav alebo plán urobím, akokoľvek veľké myšlienky vyprodukujem, ale budem rozhodnutie konať odkladať a odkladať a do nekonečna odkladať, nič som nedokázal, nič som nevymyslel, nič som nevynašiel, stojím na mŕtvom bode, som tam, kde som bol.
     NEROZHODNOSŤ JE VEĽKÝ NEPRIATEĽ ÚSPECHU.
     Bohu nemôžem ľubovoľne kradnúť čas. Môj čas je vydelený. Taká je večná pravda. A ešte jednu večnú pravdu musím nosiť v srdci: to, čo musím ja vykonať na zlepšenie svojho života, nikto iný za mňa nemôže vykonať.
     Napríklad nikto za mňa nemôže vyštudovať vysokú školu. Nikto za mňa nemôže prečítať túto knihu. Nikto za mňa nemôže milovať život. Nikto za mňa nemôže mať moje deti. A nikto za mňa nemôže myslieť a rozhodovať. Nikto za mňa nemôže splniť moje poslanie v tomto pozemskom živote. Ak chcem mať lepší život, musím pracovať, musím sa zlepšovať. Ak chcem zlepšiť svet, nemôžem čakať na iných. Lebo deväťdesiatpäť percent ľudí čaká, až začnú konať iní. Mojou rozhodnosťou sa zaradím medzi tú vrcholnú päťpercentnú špičku.

     Ak nie ja, kto?
     Ak nie teraz, kedy?
     Teraz je čas konať.

     Môžem pestovať čo i najdrahšie ovocie v najkrajšej záhrade sveta, ale keď dozreje a ja ho neoberiem hneď, zhnije mi, nemám nič. Moje najlepšie myšlienky, moje najkrajšie predsavzatia, moje najväčšie nádeje, ak ich nezačnem uskutočňovať hneď, zostarnú, zhnijú ako to neobrané ovocie. Môj najlepšie vypracovaný plán činnosti a podnikania ak nezačnem uskutočňovať hneď, zapadne prachom, moje vynikajúce nápady zostárnu a stane sa iba ďalší zdrap papiera. Nerozhodnosť nemôže naďalej zdržiavať môj rast. Preto musím konať hneď, teraz.
     AK NIKDY NEVKROČÍM DO VODY, PLÁVAŤ SA NIKDY NENAUČÍM.
     Prvý krok, prvá akcia, prvá tehla, prvá báseň, prvý pokus, prvá láska, prvá trieda, prvá kampaň, prvý obchod, prvá funkcia, prvý prejav, prvá hra, prvý koncert, prvý patent, prvé dieťa, prvý domov, prvé víťazstvo, prvý let, prvá plavba cez oceán, prvá samostatnosť, prvý výstup na Himaláje, prvá raketa do vesmíru, prvý krok na Mesiaci…
KAŽDÝ PRVÝ KROK JE NAJŤAŽŠÍ. ALE MUSÍM HO UROBIŤ.

     Ak nie ja, kto?
     Ak nie teraz, kedy?
     Teraz je čas konať. 

     Prídu chvíle, keď nebudem mať v sebe dosť síl a dosť rozhodnosti. Vtedy budem konať ako dobrý herec v divadle. Budem predstierať, že sa mi chce, že som plný energie, plný elánu, veselosti a rozhodnosti a budem to hrať tak presvedčivo a dovtedy, až tomu sám uverím. A ani sa nenazdám a budem ponorený v skutočnej činnosti, v skutočnej práci, v skutočnom rozhodovaní, pohrúžený v užitočnej činnosti až po uši. Duchovná príprava pred prácou je veľmi dôležitá. TOTO JE VYSKÚŠANÝ, ANTICKÝ SPÔSOB ÚSPEŠNÝCH ĽUDÍ na zodpovedných miestach po celom svete.
     A keď na ceste za svojím cieľom nájdem dvere zatvorené, budem dovtedy klopať, kým ich neotvoria. A keď na ceste za svojím cieľom bude mi odmietnuté, budem dovtedy pýtať, kým nedostanem. A keď na ceste za svojím cieľom budem hlásať pravdu a nebudem vypočutý, budem ju hlásať dovtedy, kým ju všetci nevypočujú. A keď na ceste za svojím cieľom budú mi hádzať polená pod nohy, budem ich trpezlivo odstraňovať, kým cesta nebude voľná. Vždy budem konať hneď. Lebo život mám len jeden a môj deň má iba dvadsaťštyri hodín.
     NECH LENIVÍ A NEROZHODNÍ PREČKAJÚ ŽIVOT. MÔJ ŽIVOT JE PRÍLIŠ CENNÝ.
     Keď je orol hladný a zbadá korisť a nevrhne sa na ňu hneď a rýchlo, zostane hladný a slabý. Ja nebudem ani hladný, ani slabý, lebo už viem, že musím konať hneď.

     Ak nie ja, kto?
     Ak nie teraz, kedy?
    Teraz je čas konať.

     Už to raz tak v živote chodí…

Kto žije, ten myslí.
Kto sa činí, tomu kvitne.
Kto je bystrý, ten dosiahne.
Kto je rozhodný, ten koná.
Kto je rýchly, ten má.
Kto je múdry, ten je vplyvný.
Kto je praktický, ten sa nevyhovára.
Kto je posledný, ten sa ospravedlňuje.
Kto je prvý, ten vyhráva.

     Už to raz tak v živote chodí a ináč to nikdy nebude.
NA ZLATOM PODNOSE SA ŽIVOT NIKOMU NESERVÍRUJE. A so striebornou lyžičkou v ústach sa rodia deti iba v rozprávkach. Pokiaľ viem, aj Popoluška bola iba jedna.
     Ej, tie naše slovenské príslovia a porekadlá sú len múdre!
     Kto je živý, nech sa hýbe. Kto dlho leží, psota mu do zadku beží. Ťažko toho vodiť, kto sám nechce chodiť. Komu sa chce, ten môže; komu sa nechce, ten ani nemôže. Komu sa nelení, tomu sa zelení. Lenivý má vždy tisíc výhovoriek. Ak chceš zbohatnúť, zbav sa najprv dlhov. Svet na nikoho nečaká.
     Človek v podstate, čokoľvek chce vykonať či dosiahnuť, má VŽDY IBA DVE MOŽNOSTI:

     1. Čakať a plakať.
     2. Neodkladať a konať.

     Úspech na mňa nikdy čakať nebude. ÚSPECH JE AKO SOBÁŠ, KEĎ HO ZMEŠKÁM, MEDOVÉ TÝŽDNE PREŽÍVAŤ NEBUDEM. Keď som presvedčený o správnosti svojho cieľa a vypracoval som si plán, už niet na čo čakať.
Rozkážem si: Toto je môj pravý čas! Toto je správny čas! Moja viera vo víťazstvo je silná. Som hladný ako orol. Idem konať hneď. Ak treba, budem si opakovať tisíc ráz: MÔŽEM! UROBÍM! VERÍM!

     Ak nie ja, kto?
     Ak nie teraz, kedy?
     Teraz je čas konať.

š


STRANA 30

STRANA 32