III. ŽIVOT

EPIKTETUS:

PRAKTIZUJ NAJPRV MALÉ VECI,
IBA POTOM PRISTÚP K VEĽKÝM.

STRANA 8

STRANA 10


ZAČALI NOVÝ ŽIVOT...

     Andrew F. Hudak Jr., predseda Slovak Garden, vo Winter Park na Floride, v jeho knižke Slovaks in Florida opisuje život slovenských pionierov na tomto populárnom a horúcom polostrove Spojených štátov amerických. Z mnohých floridských Slovákov, ekonomicky najúspešnejší bol Andrej Duda z Velčíc. Rodina Andreja Dudu sa prisťahovala na Floridu z Clevelandu s niekoľkými ďalšími rodinami v roku 1912. Boli to všetko hlboko veriaci evanjelici, členovia kostola sv. Lukáša. Dudu zvolili za predsedu kolónie, ktorú pomenovali Slavia.
     Dedinka Slavia je na severovýchod od veľkomesta Orlanda. Na farmárčinu sa dali preto, aby im deti mohli vyrastať v neskazenom svete, preč od priemyselného veľkomesta, akým vtedy bol rýchlo rastúci severský Cleveland. Prví pionieri nepoznali subtropické podnebie, rastliny a zvieratá. Prežívali veľké ťažkosti. Iba silná kresťanská viera ich mohla preniesť cez všetky skúšky života v neznámom a nehostinnom prostredí.
     Andrej Duda s manželkou a štyrmi deťmi začali pestovať zeleninu. Zvlášť zeleru sa dobre darilo na desiatich akroch nekvalitnej zeme. Podnik Duda, usilovnosťou a obchodnou vynaliezavosťou sa v štyridsiatych rokoch vypracoval na ”zelerového kráľa Floridy”. V roku 1943 rodina na Floride vlastnila už dvadsaťosem tisíc akrov zeme.
     Po smrti Andreja seniora, vedenia podniku sa chytili jeho traja synovia John, Andrew jr. a Ferdinand. V roku 1966 Duda brothers obrábali dva a pol milióna akrov zeme v USA a Austrálii. Posledný z originálnych pionierov, Ferdinand, vzdal sa managementu v roku 1977.
     Dnes vedie obchodne rozvetvený podnik tretia generácia.

     Keď sa táto tretia generácia rozhodovala ako pomenovať moderné mesto, ktoré vystavali v strednej Floride, jednomyseľne sa dohodli na mene VIERA.
     Lebo bola to ohromne silná VIERA v Boha a jeho syna Ježiša Krista týchto slovenských pionierov-kresťanov-evanjelikov, ktorá im držala ducha na výške, keď už od únavy aj kone, aj mulice kapali. Tretia generácia Dudovcov si takto oceňuje mimoriadne usilovných, nadaných a vytrvalých predkov z Velčíc.
     Dnes niektorí finanční odborníci odhadujú hodnotu majetku rodiny Duda okolo jednej miliardy dolárov.
     Hej, Dudovci dnes vedú nový život.

š


STRANA 8

STRANA 10