VIII. ZDRAVIE

ZDRAVÉ TELO - ZDRAVÝ DUCH,
ZDRAVÝ DUCH - ZDRAVÉ TELO

STRANA 23

STRANA 25


DAJ SI VYŠETRIŤ HLAVU!

     Raz, keď William Saroyan bol ešte mladý, začínajúci autor, rozhodol sa po niekoľkých dňoch hladovania poslať telegram svojmu bohatému strýkovi.
Saroyan v tých časoch často trpel, ako každý začínajúci autor, na vačkové suchoty. V telegrame žiadal svojho strýka o peňažnú podporu. Nazval to ”pôžička”. Ako syn arménskeho emigranta, i keď vzdelanie získal v Amerike, ešte stále sa hanbil žobrať o peniaze iba tak. Musel napísať, že to chce ako ”pôžičku”.
     V skutočnosti dúfal, že strýka potiahne o pár stoviek dolárov.
     O dva dni mladý Bill dostal od strýka stručnú odpoveď: Daj si vyšetriť hlavu!
     Mladého, vzdelaného Saroyana takáto odpoveď hrubo urazila. Chodil nahnevaný niekoľko dní a hádam tisíc ráz strýkovi v duchu nadával do son of a bitch.
     Jedno ráno, na hladný žalúdok, začal vážne premýšľať a meditovať nad strýkovou odpoveďou. Nepotreboval lekára, začal si hlavu vyšetrovať sám: Ako to, že ja, mladý a zdravý človek, neviem sám seba uživiť? Hlavu a mozog mám ako iní. Ako ho využívam? Ako ma môj vlastný mozog diriguje, keď musím žobrať peniaze od starého chlapa, ktorý nevie vybľabotať jednu súvislú anglickú vetu?
    Zrazu sa hanbil za svoj vlastný mozog.
    V hlbokej meditácii a hanbe mu odrazu napadla ohromná myšlienka. Napíše o tom poviedku. Hneď začal. A písal a písal.
    Keď dopísal, ihneď ju odniesol na predaj do jedného časopisu. A predal ju!
    Našiel východisko zo svojej núdze. Písal nové poviedky na podobnú tému. A predal ďalšie a ďalšie.
Daj si vyšetriť hlavu!
    Keď bol v ťažkostiach, jeho myslenie bolo iba jednorozmerné. Zdalo sa mu, že jeho strýko mu zavesil ďalší mlynský kameň na krk, tento raz psychologický.
    Teraz bol strýkovi veľmi povďačný. Už strýkovu odpoveď nevidel ako urážku, ktorá ho mala stiahnuť nižšie pod vodu, ale videl ju ako dlhodobú inšpiráciu.
    Hej, keď si v ťažkostiach, vyšetri si najprv vlastnú hlavu. William Saroyan sa neskoršie stal jedným z najslávnejších amerických spisovateľov a dramaturgov. Prekladajú ho prakticky do všetkých jazykov.
    DAJ SI VYŠETRIŤ HLAVU!

š


STRANA 23

STRANA 25